- Home
- »
- Our Products
- »
- Mustard Shell Briquette
Mustard Shell Briquette
90mm Mustard Biomass Briquettes
| Biomass Type | Mustard Husk |
| Briquette Size | 90 mm |
| Calorific Value | 3000–3500 kcal/kg |
| Briquette Diameter | 90 mm |
| Usage/Application | Boiler |
| Material | Mustard Husk |
| Moisture Content | 10–12% |
| Ash Content | 8–10% |
| Packaging Size | 30 to 50 kg |
| Gross Calorific Value | 3300- 3500 |
| Usage | For boiler |
| Packaging Type | Bag pack |
| Shape | Cylindrical |
| Usage Application | Boiler Fuel |
90 mm Mustard Shell Briquette
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Gross Calorific Value (GCV) | 3300 - 3600 |
| Briquette Size | 90 mm |
| Briquette Diameter | 90 mm |
| Ash Content | Below 10% |
| Moisture Content | 10-12% |
| Usage/Application | Food Processing Industry, Boilers, Brick Kilns, Power Plants, Furnaces, Chemical Industry, Textile Industry |
| Usage | Boiler |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Packing |
| Shape | Rectangular |
| Color | Yellow |
| Material | Mustard |
Raw Material: Made from mustard shells, a byproduct of mustard seed processing.
Size: Typically has a diameter of 90 mm (millimeters), making it a large-sized briquette.
Production Process:
Mustard shells are cleaned, dried, and compressed into briquettes.
No chemical binders are used in the process, ensuring it's an all-natural product.
Renewable Source: A sustainable biomass fuel derived from agricultural waste.
Energy Source: Burns efficiently and produces a consistent heat output.
70 mm Solid Mustard Stalk Briquette
Minimum Order Quantity: 100 Kg
| Gross Calorific Value (GCV) | 34-36 |
| Briquette Size | 70 mm |
| Briquette Diameter | 90 mm |
| Moisture Content | 10-12% |
| Usage/Application | Power Plants, All, Boilers, Furnaces |
| Usage | Boiler |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Packaging Type | HDPE Packing |
| Ash Content | 10% |
| Brand | Shri Krishna |
70mm Solid Mustard Stalk Briquette is a compressed fuel block made from mustard plant stalks, with a diameter of 40mm. These briquettes are produced by processing mustard plant residues (stalks) into compact, solid blocks that can be used as an eco-friendly and efficient source of energy for heating, cooking, or industrial applications.