- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Saw Dust Pellet
Saw Dust Pellet
We are a leading Wholesaler of 8 mm biomass saw dust pellet, 6 mm biomass saw dust pellet and 6mm handycraft sawdust pellet from Bhiwani, India.
8 mm Biomass Saw Dust Pellet
Product Price: Rs 15 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Raw Material | Sawdust / Wood |
| Thickness | 8 mm |
| Pellet Diameter | 8 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Color | Dark Brown |
| Gross Calorific Value (GCV) | 4200 kcal/kg & Above |
| Usage/Application | Industrial |
| Ash Content | < 6% |
| Moisture Content | < 6% |
| Brand | Shri Krishna |
| Usage | Industrial |
| Moisture | 8% |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Purity | 99% |
| Pack Type | HDPE Bag |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
6 mm Biomass Saw Dust Pellet
Product Price: Rs 15 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Raw Material | Sawdust / Wood |
| Thickness | 6 mm |
| Pellet Diameter | 6 mm |
| Diameter | 6 mm |
| Color | Dark Brown |
| Gross Calorific Value (GCV) | 4200 kcal/kg & Above |
| Usage/Application | Industrial |
| Ash Content | < 6% |
| Moisture Content | < 6% |
| Brand | Shri Krishna |
| Usage | Industrial |
| Moisture | 8% |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Purity | 99% |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
6mm Handycraft Sawdust Pellet
Product Price: Rs 15 / KgGet Best Price
Product Details:
| Raw Material | Sawdust |
| Pellet Diameter | 6 mm |
| Gross Calorific Value (GCV) | 4400+ kcal |
| Ash Content | < 3% |
| Moisture Content | Below -5% |
Yes! I am InterestedRequest A Callback